Кулінарія
Азербайджанська кухня
Кухня Азербайджану, як частина традицій її народу, є однією з найцікавіших в країнах Закавказзя, вона цілком заслужено є неймовірно популярною в усьому світі.
Азербайджанська кухня досить сильно відрізняється від вірменської та грузинської кухні. Сповідуючи іслам, а так само внаслідок тісних історичних і культурних зв’язків з арабо-перським і тюркським світом, азербайджанці в своєму харчуванні дотримуються певних традицій, що відрізняються від традицій їхніх сусідів. В цілому ж, на формування національної кухні Азербайджану безпосередній вплив мав процес культурного обміну з арабами, персами, індійцями, китайцями, кавказцями, закавказькими і тюркськими народами. Передумовою цього культурного обміну стало сплетіння найважливіших торгових (наприклад, Великого шовкового шляху) і військових шляхів на території Азербайджану. Від індійців і китайців до азербайджанців прийшов чай, а від арабів – кава. Сьогодні в азербайджанській традиції можна побачити вельми виразні сліди слов’ян. Повсюди в цій країні поширені такі страви, як щі, борщ, млинці з м’ясом, м’ясні салати.
Страви азербайджанської кухні відрізняються високими смаковими якостями. А домагаються кулінари такого ефекту завдяки використанню спецій і різноманітної зелені: кориці, гвоздики, кропу, перцю, петрушки, шафрану, м’яти, барбарису, кінзи, кмину та іншої. Зелень тут часто подають як окрему страву.
Титул традиційної святкової страви в Азербайджані, безумовно, має плов. Основним компонентом для його приготування є рис. Азербайджанський плов буває декількох різновидів, однак готується суворо за певною схемою – усі компоненти готують окремо. Оскільки рис є основою плову, то від якості його приготування залежить смак всієї страви. Необхідно використовувати лише певні сорти рису і під час варіння стежити, щоб він не склеївся, а лише злегка і рівномірно набряк. Оскільки азербайджанський плов складається з трьох частин, то і їсти його треба особливим чином – м’ясо заїдати рисом, а потім – пряною травою.
З м’ясних продуктів зазвичай перевагу віддають баранині, а використання свинини заборонено ісламської традицією. Особливо тут популярні страви з рубленого м’яса. На гарнір до м’ясних страв подають рис і овочі. Використовується, в основному, м’ясо молодих ягнят. Також доволі широко вживається і телятина. Молоде м’ясо використовують в перших і других стравах, для приготування холодних закусок і борошняних виробів. Традиційно м’ясні страви заправляють каштанами, курагою, кишмишем і зеленню.
Дуже рідко в Азербайджані готують салати.
Варто відзначити, що азербайджанці в досить обмежених кількостях вживають сіль. Тут м’ясо краще їсти або зовсім не солоним, або надати йому кислуватого смаку за допомогою соків граната або аличі.
Деякі страви азербайджанської кухні готуються в спеціальному посуді. Наприклад, суп піті – в пітішницях, плов – в казанах, особливих котлах з потовщеним дном і спеціальними кришками, аби зберегти жар, для того щоб плов «випрівав» рівномірно. Для приготування шашлику і люля-кебабу використовують різні шпажки, для перших страв – чашки-каса, для тушкування м’яса – невеликі каструльки тощо.
В Азербайджані досі збереглася традиція їсти руками. Тут в народі кажуть, що пальці відчувають смак їжі. Це пов’язано з тим, що кінчики пальців людини дуже чутливі і здатні відправити їжу в рот при такій температурі, коли смак їжі буде найкращим. Крім того, металеві виделки, ложки, ножі, на думку азербайджанців, порушують смакову композицію страви.