Скільки коштує відпочити на Занзібарі – бюджет подорожі в деталях
Допомагаємо подорожувати без бар’єрів: безкоштовний переліт для дітей у спектрі
Мандрівки збагачують душу. Нагадують, що навколишній світ може бути захопливим і відкритим. ПодороЖИТИ важливо для всіх, а для сімей з дітлахами, що мають розлади аутистичного спектра (РАС), критично необхідно.
Згідно з підрахунками професійної спільноти1, наразі в Україні близько 100 тис. дітей з РАС. Вилікувати РАС неможливо, а ось допомогти дітям адаптуватися до життя у соціумі — цілком реально. Подорожі можуть неабияк посприяти цьому, якщо організувати їх з турботою.
За опитуваннями IBCCES2, 93% родин, які зіткнулися з цією проблемою, хотіли б мандрувати, але наважуються на це лише 13%. Ми хочемо збільшити кількість сімей, що подорожують, тому презентуємо нашу спеціальну пропозицію в рамках проєкту “Подорожі без бар’єрів” – безкоштовний переліт для дітей у спектрі. А ще ми хочемо підготувати і турагентів, і батьків до таких подорожей, тож разом з експертами Анастасією Грабовик та Людмилою Плескач зібрали для вас корисні напрацювання та практики.
ТУРБОТА Х 2 У ПОДОРОЖІ
Людмила
Плескач Маркетингова менеджерка проєктів Join UP!™ та SkyUp Airlines,
лідерка проєкту «Подорожі без бар’єрів» |
«Подорожі без бар’єрів» від Join UP!™ та SkyUp Airlines – наш особливий та важливий проєкт, який ми започаткували з великим бажанням показати і довести родинам, де є дітки з РАС, що подорожі – це не якась далека мрія, а те, що може стати реальністю. Ми вже організували першу мандрівку для 20 родин, набули досвіду та прагнемо поширювати інформацію про доступні можливості для дітей з РАС.
Спільно з психологами ми створили електронну книгу, з якою можна підготувати дитину до мандрів. Вона написана у форматі соціальної історії** і є в широкому доступі. Подорож описана поетапно: можна разом прочитати про кожен крок, подивитися ілюстрації — так дитина подумки проживе цей досвід і менше остерігатиметься.
Безкоштовний переліт для дітей у спектрі
У продовження нашого проєкту Join UP!™ пропонує безкоштовний переліт для дітей у спектрі в обидва кінці при покупці туру.
- На які напрямки поширюється пропозиція? На будь-який тур, заброньований у Join UP!, де включено переліт та серед мандрівників є дитина з РАС віком до 18 років.
- Протягом якого періоду діє спеціальна пропозиція? Спеціальна пропозиція поширюється на заброньовані заявки туристичного продукту в період з 01 червня 2024 р. по 30 грудня 2024 р. включно, з датою початку туристичної подорожі до 31 грудня 2024р. включно.
- Як забронювати тур з безкоштовним перельотом для дітей з РАС? При бронюванні поставити в заявці примітку autism friendly, а також додати довідку від лікаря про підтверджений діагноз РАС.
- Де дізнатися про детальні умови пропозиції? Усю необхідну інформацію ви зможете знайти в офіційних правилах.
- Як передбачити всі нюанси при бронюванні туру для сімей з дітками з РАС? Створили детальну інструкцію для агентів.
Кожна родина має право мандрувати. У «Подорожах без бар’єрів» ця мета стає досяжною. І туристичні агенти першочергово допомагають її реалізовувати, за що ми безмежно вдячні.
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО РАС
Анастасія
Грабовик Голова ГО «Центр психологічної допомоги «Конфіденс»,
психологиня, дитяча психотерапевтка |
Діти з РАС можуть інакше сприймати інформацію, мають дефіцит соціальної взаємодії, часто — сенсорну гіпо- або гіперчутливість. А їхні реакції можуть виглядати незвично і викликати складні почуття у людей довкола. Комфортно організовані мандрівки допомагають таким дітям:
- тренувати навички соціалізації;
- розвивати сприйняття та мовлення;
- ініціювати нові поведінкові схеми;
- плавно пристосовуватися до змін;
- обережно відкривати для себе неосяжний світ.
Розлади аутистичного спектра* здебільшого стають помітними впродовж перших п’яти років життя. Діти можуть:
- уникати зорового або тактильного контакту, тримати дистанцію;
- слабко використовувати жести, міміку, інтонацію у мовленні;
- розмовляти механічно, запозиченими фразами; не розмовляти взагалі; спілкуватися невербально;
- занурюватись у «власний світ» та ігнорувати інших людей;
- нетерпимо реагувати на будь-які зміни у побуті, розпорядку тощо.
ЯК СПЛАНУВАТИ ПОДОРОЖ БЕЗ БАР’ЄРІВ
Діти у спектрі сильно тривожаться через непередбачуваність світу. Щоб інтегрувати щось нове у свій день, їм потрібно спочатку побудувати очікування та підготуватися. Дізнатися більше інформації про майбутню подію, осмислити її, звикнути. Що більше дитині відомо про те, що на неї чекає, то менше стресу для всіх.
Батьки перед поїздкою теж можуть відчувати розгубленість, страх та навіть відчай. Адже прояви РАС деколи спантеличують навіть тих, хто стикається з ними все життя. Що вже казати про чужих людей. Як вони відреагують на поведінку дитини? Чи не стануть кепкувати, злитися, знущатися? А ще треба подбати про тисячу речей, боязко щось забути чи не продумати.
Що більше туристичний менеджер дізнається про потреби дитини в дорозі та на відпочинку, то більше зможе допомогти з організацією мандрівки. Та зорієнтувати: чим можна скористатися на місці, а що варто прихопити з собою. Наприклад, багато дітлахів у спектрі аутизму мають підвищену чутливість до сенсорних подразників: дотиків, світла, запахів, звуків, смаків. Щоби зменшити дію тригерів***, варто взяти:
- навушники, краще за все з функцією активного шумогасіння, чи вушні затички;
- сонцезахисні окуляри чи маску для сну;
- іграшки: декілька улюблених і декілька нових;
- гаджети (переконайтеся, що заряду вистачить);
- браслет або підвіску: з ім’ям дитини та контактами батьків;
- інші важливі для дитини речі або одяг.
Люди подекуди інстинктивно заперечують існування складнощів: «Не хвилюйтеся, все буде гаразд». Та щоб мандрівка і справді відбулася якомога комфортніше, слід детально все обговорити.
Як спілкуватися з дітьми та підлітками у спектрі
- Не звертайтеся до них без дозволу батьків.
- Не розмовляйте про них у третій особі, коли вони поруч.
- Не зважайте на фонові рухи на кшталт розгойдування.
- Не вдивляйтеся пильно в очі. Можна сфокусувати погляд на середині чола чи маківці.
- Не підвищуйте голос і швидкість мовлення.
- Уникайте метафор, абстрактних понять, а також натяків і жартів. Дітям з РАС буває важко їх розуміти.
- Робіть довші паузи — від 30 секунд до хвилини.
- Не метушіться, уникайте різких рухів.
Залишилися питання? Прагнете дізнатися більше про те, як організувати комфортну мандрівку для дітей з РАС і що першочергово обговорити з батьками? Переглядайте запис нашої розмови з Анастасією Грабовик та Людмилою Плескач за посиланням.
1 Згідно з аналітичним звітом БО «Ініціатива заради життя» та пресрелізом Спілки захисту прав осіб з розладами спектра аутизму
2 ibcces.org
* Згідно з чинним синопсисом діагностики психічних розладів у дітей та підлітків DSM-V від 2013 року всі розлади аутистичного спектра об’єднані під цією назвою: як із легкими, так і з важкими формами прояву
** Загальнопоширена наукова методологія щодо роботи з дітьми у спектрі
*** Тригер — подія, що спричиняє сильні переживання, провокує певну реакцію