Що вибрати: Бодрум чи Даламан — гід курортами Егейки від Join UP!™
Тренд 2025: мандри навздогін за зірками. Ловіть добірку подій!
![](https://joinup.ua/media/2025/02/prw-header_Zoryani-mandri-700x420.jpg)
Ноктуризм* називають одним із ключових глобальних туристичних трендів. Хтось прагне сховатися від натовпу, хтось шукає нових і незвичних вражень. А туристи-сови** просто радіють тому, що для них побільшало цікавих занять. До принад трендового туризму можна віднести нічні виставки в музеях, спостереження за світінням океану, північним сяйвом та космічними подіями.
Про ретроградний Меркурій багато хто чув, а може, і ви читали десь у гороскопах. Деколи його звинувачують у негараздах: кажуть, що вносить хаос у процеси, затягує дедлайни, псує техніку та заважає людям порозумітися. Обережно, за хвилину стане складніше звинувачувати в чомусь цю планету.
Ретроградний рух Меркурія — це оптична ілюзія, яка виникає через те, що Земля і Меркурій рухаються навколо Сонця з різною швидкістю. У реальному часі, та ще й неозброєним оком цього не видно. А от якщо подивитися астрономічні карти чи взяти річний абонемент до планетарію, то можна побачити, що тричі на рік Меркурій немов вальсує серед зірок: спершу рухається в один бік, а потім ніби задкує.
І нехай хтось тим часом і далі планує подорож за фазами його руху — на удачу. Та чом би не припасувати її до більш очевидних астрономічних явищ?
Чи ви знали, що 99% європейців живуть під «забрудненим» штучним освітленням небом?1 Їм майже не видно зірок і малюнка сузір’їв — адже довкола блимають ліхтарі, світяться вікна, вивіски та фари автівок.
Пропонуємо надолужувати цьогоріч! Додавайте до мудбордів, списків бажань і планів на рік спостереження за астрономічними подіями. Ми вже склали для вас зручний календар із підказками — де на планеті будуть найкращі глядацькі місця, а також порадами: як стати справжнім астротуристом.
ЗОРЯНІ ПОДІЇ 2025, ЯКІ ВИДНО НЕОЗБРОЄНИМ ОКОМ
Повне місячне затемнення: 14 березня
Чому це цікаво: Місяць не сховається — він набуде драматичного темно-червоного відтінку. За розрахунками Timeanddate, усі фази затемнення у реальному часі зможе побачити близько 10,54% населення планети.
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: якщо на цей день припадає ваша подорож до Домінікани — не гайте свій шанс! А часткову фазу затемнення буде добре видно в Іспанії.
Більше тут.
Метеорний потік Ліриди: з 14 до 30 квітня
Чому це цікаво: Земля проходить крізь уламки льоду і пилу, які залишилися від комети Тетчер. Ліриди летять доволі швидко і часто лишають помітний яскравий слід у небі. Під час піка активності (22–23 квітня) очікують потік до 18 метеорів на годину. Для спостереження після півночі відшукайте в небі Вегу — найяскравішу зорю в сузір’ї Ліри.2
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: у південних регіонах Іспанії та північних регіонах Греції, а також у Кіпрі та Тунісі.
Більше тут.
Метеорний потік Персеїди: з 17 липня по 24 серпня
Чому це цікаво: обіцяють, що небо буде буквально поцятковане яскравими метеорами — до 100 штук на годину, а в атмосфері Землі вони сягатимуть швидкості близько 59,55 км/с. За даними Earth Sky, найбільше для споглядання потоку підійдуть досвітні години 11 і 12 серпня. Метеори Персеїди завдячують своїм походженням кометі Свіфта-Туттля. Це одна з найстаріших комет, які регулярно проходять повз Землю: про її спостереження йдеться ще у китайських хроніках 69 р. до н. е.!3
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: Іспанія, Греція, Туреччина, Туніс.
Більше тут.
Повне місячне затемнення: 7 вересня
Чому це цікаво: найдовше повне місячне затемнення з 2022 року!
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: Єгипет, Греція, Болгарія, Туреччина, Іспанія, Таїланд, Малайзія, Індонезія, Танзанія — тут можна буде побачити всі фази затемнення: від напівтіньової до повного виходу Місяця із земної тіні.
Більше тут.
Метеорний потік Оріоніди: з 3 жовтня по 7 листопада
Чому це цікаво: цьогоріч спостереженням неабияк сприяє темне, безмісячне небо. На піку активності, 21–22 жовтня, можна буде бачити, як повз Землю пролітає близько 26 метеорів на годину. Кожен метеор Оріонід — це уламок комети Галлея. Де-не-де серед них спалахують особливо яскраві, такі називають болідами.
Зорепад починається поблизу сузір’я Оріона, названого на честь міфічного грецького мисливця. Ще одним орієнтиром може слугувати зоря Сіріус — точка, з якої ніби розлітається метеорний потік Оріоніди, розташована зовсім поруч. До півночі нічого не буде видно, оскільки ця точка (радіант) перебуває нижче горизонту, а ось після другої години ночі і до світанку можна милуватися небесною дивиною.
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: Домінікана, Шрі-Ланка, Таїланд, В’єтнам.
Більше тут.
Найбільший супермісяць 2025 року: 5 листопада
Чому це цікаво:
- Супермісяць виникає, коли Місяць у повні опиняється якомога ближче до Землі. Візуально він десь на 7% більший і приблизно на 16% яскравіший за звичайний.
- З наближенням зими повний Місяць підіймається вище в небі, тож стає більш помітним.
- А 5 листопада він ще і наблизиться до нашої планети так сильно, що востаннє подібне явище спостерігали аж у 2019!
Більше тут.
Image credit: NASA/JPL-Caltech*
Метеорний потік Леоніди: 6–30 листопада
Чому це цікаво: Леоніди — один з найпрудкіших відомих великих щорічних метеорних потоків, вони мчать крізь атмосферу зі швидкістю 69,7 км/с. Власне, це летять уламки льоду та пилу, які лишила по собі комета Темпеля-Туттля. На піку потоку можна побачити 15–17 штук на годину. Цьогоріч він припадає на 18 листопада, тож тонкий спадний півмісяць не заважатиме. Заводьте будильник приблизно на третю годину ночі та пильнуйте за сузір’ям Лева до світанку.
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: Домінікана, Шрі-Ланка, ОАЕ, Таїланд, В’єтнам.
Більше тут.
Метеорний потік Гемініди: 4–20 грудня
Чому це цікаво:
- Тільки-но уявіть, зорепад Гемініди здатен осяювати Землю розчерками приблизно 120 метеорів на годину.
- Це уламки не комети, а астероїда Фаетон 3200.
- Потік Гемініди схожий на феєрверк — його метеори яскраві та кольорові: найбільше білих, є трохи жовтих і дещиця зелених, червоних та синіх.
- У 2025 пік потоку припаде на 14 грудня, ночі обіцяють темні й безмісячні. Тримайте у фокусі сузір’я Близнюків.
Де найкраще спостерігати з Join UP!™: Іспанія, Туреччина, ОАЕ.
Більше тут.
Поради й підказки для астротуристів
Обирайте безхмарні ночі з темним небом. Найкращі умови зазвичай складаються за кілька днів до і після появи Місяця-молодика. | |
Навесні та восени зазвичай складаються більш стабільні атмосферні умови для астроспостереження. | |
Підшукайте місцину вдалині від міського освітлення. Навіть найменш активні метеорні потоки можуть проявити свою красу, коли довкола ніщо не засліплює. | |
Можна піднятися на пагорб чи іншу високу точку з великим кутом огляду. | |
Очам знадобиться близько 30 хвилин, щоб адаптуватися до темряви. Упродовж цього часу бажано не дивитися на екран смартфона чи інші джерела світла. | |
Візьміть із собою бінокль для детальнішого спостереження небесних об’єктів. Для пошуку сузір’їв можна скористатися мобільними застосунками на кшталт Sky Guide, Star Walk 2, Solar Walk 2, Starlight тощо. | |
Радимо також прихопити усе, що зробить вашу пригоду просто неба більш комфортною: розкладні крісла, каремати, ковдри, легкі закуски, теплий та зручний одяг. |
Загадуйте бажання на мигунці та здійснюйте їх із Join UP!
* Noctourism — неологізм, що утворився від англ. nocturnal + tourism. Подорожі, сфокусовані на нічних подіях та активностях
** Йдеться про хронотип людини, яка пізно приступає до денної активності та засинає далеко після півночі
1 eionet.europa.eu
2 en.wikipedia.org
3 en.wikipedia.org