Агентам

Загальні відомості

  • Офіційна назва: Республіка Мальта (Republika ta’Malta — мальт. мова, Republic of Malta — анг. мова)
  • Географічне розташування: розташована на островах в центральній частині Середземного моря, найбільші з них — Мальта (Malta), Гоцо (Gozo) і Коміно (Comino)
  • Площа території: 316 кв. км
  • Чисельність населення: 417,608 тис. осіб (2010)
  • Столиця: м. Валлетта (Valletta) — 6,309 тис. осіб
  • Офіційні мови: мальтійська, англійська
  • Релігія: офіційна релігія — католицизм (98% населення)
  • Грошова одиниця: євро = 100 центів
  • Різниця в часі з Україною: 1 год влітку, -1 год взимку

Населення

Населення Мальти становить 413,6 осіб, з яких 94% проживає у містах.

На острові Гозо проживає близько 30 тис. осіб, інші живуть на острові Мальта, не враховуючи кілька сімей з Коміно.

З доісторичного часу Мальта спочатку була заселена фінікійцями, згодом арабами, італійцями, тому населення етнічним корінням заходить в арабське, норманське, сицилійське, іспанське, італійське, англійське походження. Дуже великі зміни в культурному житті принесли англійці, і мальтійці це цінують.

Сьогодні на Мальті функціонує багато культурних іноземних товариств — Великобританії, Франції, Іспанії, Італії, Російський Центр Науки і Культури (з 1990р.), Північне Африканське товариство Мусульман тощо.

Демографія Мальти за даними FAO:

  • Густота населення — 1,255/кв. км. Через малу площу (316 км), Мальта має відносно високу густоту населення — за цим показником країна посідає 4-те місце у світі і перше в Європі.
  • Приріст населення Мальти становить приблизно 0,8% на рік.

94% мальтійців проживають у містах. На острові Гаудеш живе приблизно 30 тис. осіб. Близько 400.000 мальтійців проживають за кордоном, в основному, у Великобританії та Італії.

Статево-вікова структура населення:

  • до 14 років — 19,7%;
  • від 15 до 64 років — 67,5%;
  • більше 65 років — 12,8%.

Національний склад — мальтійці (95,7%), британці (2,1%), інші (2,2%). Мальтійці належать до семітських народів.

Релігійний склад — католики (97,3 %), англікани (1,2 %), інші (2,2 %).

Населення дуже релігійне, і віра займає значне місце в серці майже кожного мальтійського жителя. На Мальті домінуюче становище займає Римсько-католицька церква. У країні зведено більше 360 церков і каплиць, багато з них є чудовими пам’ятками архітектури. Будучи глибоко віруючими людьми, мальтійці часто влаштовують релігійні свята, що супроводжуються фейєрверками і виступами духових оркестрів.

Мови — мальтійська та англійська

Мальтійська мова відноситься до семітської гілки афразійських мов і близька до туніського діалекту арабської мови. Проте пишуть на островах латинськими буквами.

У повсякденному житті остров’яни використовують мальтійську мову. У ній помітно відчувається вплив італійської мови, особливо її сіцілійського діалекту: наприклад, назви місяців — італійські, а назви днів тижня — арабські. Мальтійською мовою ведеться судочинство. Проте, література на мальтійській мові бідна. У різних районах (на різних островах) свій діалект.

Мальтійську мову освоїти важко.

Багато освічених мальтійців володіють також італійською мовою. Все більш розповсюджується англійська мова, яка разом з мальтійською стала офіційною мовою країни. Вона обов’язкова для вивчення в школі. Більшість мальтійців, включаючи бізнесменів, спілкуються нею.

Географія

Невелика європейська держава Мальта розташована на декількох островах у центральній частині Середземного моря. Мальтійський архіпелаг складається з трьох великих островів, а також кількох дрібніших, з яких найменші являють собою скелі, які ледь виступають з води. Найбільші острови — Мальта, Коміно і Гозо простягнулися ланцюгом з північного заходу на південний схід. Найбільший з островів архіпелагу — це власне Мальта, на ньому проживає близько 80% всього населення країни і розташовані найвідоміші міста: Валлетта, Сліма, Рабат, Зейтун тощо.

Мальтійська протока завширшки 75 км відділяє ці острови від Сицилії, а між Мальтою і берегами Африки тягнеться широка (близько 200 км) південна частина Туніської протоки з групою Пелазьких островів.

Загальна площа архіпелагу становить 316 кв. км (Мальта — 246 кв. км, Гозо — 67 кв. км і Коміно — 2,7 кв. км). Довжина Мальти складає близько 27 км (від південно-східної до північно-західної точки), найбільша протяжність з сходу на захід — 14,5 км, з півночі на південь — 7,2 км.

В острови врізаються глибокі бухти. На берегах найзручнішої для суден Великої бухти на північно-східному узбережжі острова Мальта розташована столиця і головний порт країни Валлетта.

Клімат

За кліматичними ресурсами Мальтійський архіпелаг не поступається кращим курортам багатьох південних країн. Клімат Мальти відрізняється сухим сонячним літом і теплою зимою з досить частими дощами і вітрами. Літо на Мальті жарке і сухе, середня температура серпня 25° C. Літню спеку трохи стримують вітри з моря, але все ж вдень термометр часто показує 30 °C і більше тепла, ночі прохолодніші. Влітку часто дують спекотні вітри з Сахари — сироко. У червні і серпні сільське господарство значною мірою залежить від зрошування.

Зима на Мальті м’яка, волога, заморозки і сніг бувають не кожного року. Середня температура січня 12 °C, дуже рідко вона знижується до 5 °C тепла.

Середня річна кількість опадів — 500 мм, більша частина припадає на вересень і травень, у цей час активізуються сільськогосподарські роботи. З жовтня по січень випадають дощі, але місячна кількість опадів складає не більш як 80-90 мм. Загалом, опадів, що випадають на островах, недостатньо для вирощування сільськогосподарських культур. Крім того, часто бувають посушливі роки, коли доводиться обмежувати водокористування. Острів’яни збирають дощову воду в різні ємкості, використовують також підземні води, але останні часто бувають засолені. У особливо засушливі роки воду привозять з острова Сицилія. Вирішити проблему мальтійцям допоможе лише будівництво установки для опріснення морської води.

Водні ресурси Мальти

Особливістю природних умов Мальти є нестача води. Влітку річки часто пересихають, а мізерні атмосферні опади швидко випаровуються або йдуть у карстові пустоти. Підземні води часто засолені, хоч їх досить широко використовують для пиття, поливу та інших господарських потреб; дощову воду жителі збирають в різні ємкості. Але все ж води мало, і її навіть привозять на Мальту з острова Сицилія.

Єдина країна в Європі, в якій відсутні ріки, озера і власні джерела прісної води.

Корисні дрібниці

Поради відпочиваючим

  • Офіційно на Мальті пити за кермом заборонено. Проте місцеве населення дозволяє собі склянку вина або пива. Туристам з Європи це не рекомендується — позначається звичка до правостороннього руху. Ціни на “легке” спиртне невеликі — пиво коштує близько 1 євро (місцеве — смачне) і 1,5 євро — імпортне. Вино замовляють пляшками і коштує воно 5-7,5 євро. Якщо ви полюбляєте міцніші напої, то запасайтеся ними в duty free відразу по прильоту в аеропорт Мальти. Пляшка пристойного напою коштує там так само, як і пляшка місцевого віскі в магазині, — близько 12 євро. При цьому якість останнього залишає бажати кращого.
  • Як сувенір на Мальті можна купити ткацькі та гончарні вироби, скло, кераміку, ляльки, вироби з міді і латуні. Мальта знаменита своєю філігранню по золоту і сріблу, а також мереживами ручної роботи, рекомендується придбати фарфорових ляльок і срібло місцевого виробництва (обов’язково торгуватися).
  • Магазини зазвичай працюють з 9 до 19, а в суботу — до 20 години. У неділю магазини не працюють.
  • Дуже вигідно купувати в мальтійському Duty Free, бо він один з найбільших і найдешевших в Європі. Причина такого достатку проста — аеропорт Мальти транзитний: багато туристів летять через Мальту далі, на арабський Схід або в Африку. Купуйте все — парфумерію, сигарети, спиртне — вигідно. З спиртного варто привозити мальтійські вина, на смак вони нагадують італійські. Або віскі в коробках з красивим мальтійським оформленням.
  • Не купите влітку мальтійські дублянки — на відміну від Греції, на Мальті торгують одягом відповідно до поточного сезону.
  • Вартість оренди машини — починаючи з 25 євро на день. Рух лівосторонній. Інтернаціональні та інші водійські посвідчення мають бути завірені в поліцейському управлінні безкоштовно. Умови оренди — дійсні права, застава 50-70 євро (якщо аварія трапилася з вашої вини, застава йде на компенсацію аварії, так що краще залишати № кредитної картки, яку, як правило, не перевіряють).
  • Між усіма містами острова і столицею Валеттою є регулярне автобусне сполучення. Інтервали між автобусами рідко перевищують 10 хвилин, проїзд коштує від 6 до 13 центів.

Кухня

Мальтійська кухня являє собою дивну суміш місцевих і європейських традицій кулінарного мистецтва. Для приготування багатьох мальтійських страв використовуються дари моря. Традиційний пиріг з лампукою — рибою, що нагадує на смак тунця. А одна з найекзотичніших морських страв — спагеті з соусом з чорнила восьминога. Ще неодмінно треба скуштувати мальтійські листкові пиріжки з рикотою і смажені в олії пиріжки з фініками.

Особливою гордістю мальтійської кухні є страви з кролика. Мальтійське вино є прекрасним до них доповненням.

Магазини

Великі торговельні підприємства на Мальті не кидаються в очі. Тут немає склобетонних монстрів, і торговельні заклади вважають за краще розміщувати в будівлях традиційного типу. Але всередині незмінне найсучасніше торговельне обладнання. Багато магазинів організовано на кшталт «плаза».

Найпопулярнішим торговельним комплексом на Мальті вважається The Plaza Shopping Centre в Слимі (години роботи: 09.00—13.00, 16.00—19.00, крім неділі) — поряд універмаги Мarks&Spenser і Bhs. До найсучасніших належить торгово-розважальний комплекс The Embassy неподалік Republic Street у Валлетті. На додаток до всього тут є ресторан, Blues Cafe, зал ігрових автоматів і сім кінозалів. У одному з них тричі на день демонструється фільм «The Wartime Experience» про оборону Мальти під час Другої світової війни.

Гроші, валюта, банки

Національною валютою на Мальті є євро.

Валюту можна обміняти в більшості банків, а також у готелях (курс менш вигідний), спеціалізованих обмінних пунктах в аеропорту (цілодобово) і морському порту. Обміну підлягають лише основні валюти світу, причому долар США обмінюється звичайно за менш вигідним курсом ніж євро. Кредитні картки і дорожні чеки без обмежень приймаються в більшості готелів, ресторанів і магазинів, широко розвинена мережа банкоматів. При обміні завжди потрібно уточнювати, чи є комісійний збір (він є в банках і великих готелях, але його може не бути у вуличних обмінних пунктах).

Банки з 1.09 по 14.06 працюють з понеділка по п’ятницю з 8.30 до 12.30, в суботу — з 8.00 до 12.00. По вівторках і п’ятницях — з 14.30 до 16.00. З 15.06 по 30.09 вересня банки відкриті з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 12.00, в суботу — з 8.00 до 11.30.

Транспорт

Громадський транспорт на Мальті дуже зручний і досить недорогий. Основний автобусний термінал знаходиться у Валлетті, звідки ви зможете добратися до будь-якої частини острова. У середньому тривалість поїздки складатиме 20-30 хвилин, найдовша — 50 хвилин. Зверніть увагу, що на Мальті лівосторонній рух. Щоб зупинити автобус на автобусній зупинці, треба підняти руку.

Візовий режим

Режим в’їзду:

  • Безвізовий (до 90 днів протягом 180 днів) — для власників біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
  • Візовий — для власників паспортів громадянина України для виїзду за кордон (крім дипломатичних, службових паспортів України).
  • Візи на Мальту оформлюються Посольством Іспанії в Україні. Документи, які потрібні для оформлення візи, передбачені Шенгенською угодою.

Митні правила

З-за меж Європейського Союзу дозволено ввозити:

Алкогольні напої

Особи старше 17 років в особистому багажі можуть імпортувати такі товари:

  • 1 літр алкогольних напоїв, який перевищує 22% об’єму алкоголю, або неденатурований етиловий спирт 80% об’єму;
  • 2 літра алкогольних напоїв, який не перевищує 22% об’єму алкоголю;
  • 4 літра неігристого вина;
  • 16 літрів пива.

Пасажири можуть поєднати перші два типу алкоголю, але при цьому об’єм алкоголю не може перевищувати 100%.

Особи, які старше 17 років та належать до наступних категорій:

  • особи, що проживають у прикордонних з Європейським Союзом зонах (області за межами Європейського Союзу, включаючи: Албанію, Боснію и Герцеговину, Хорватію, Македонію, Сербію и Чорногорію)
  • робітники в прикордонних зонах,
  • екіпажі транспортних засобів між третіми країнами та Євросоюзом можуть імпортувати в особистому багажу алкогольні вироби у такій кількості:
    • 0,5 літра алкогольних виробів, який перевищує 22% об’єму алкоголя, або неденатурований етиловий спирт 80% об’єму;
    • 0,5 алкогольних напоїв, який не перевищує 22% об’єму алкоголю;
    • 0,5 літра неігристого вина;
    • 2 літра пива.

Тютюнові вироби

Подорожуючи на літаку або морському судні, пасажири старше 17 років можуть імпортувати тютюнові вироби для особистого користування у такій кількості:

  • 200 цигарок або
  • 100 сигарил або
  • 50 сигар або
  • 250 г курильного тютюну

Інші вироби:

  • Ліки — тільки для особистого користування;
  • Предмети для особистого користування некомерційного призначення на суму не більш 430 євро при подорожі літаком або морським судном;
  • Предмети для особистого користування некомерційного призначення на суму не більш 150 євро при пасажирів до 15 років;
  • Предмети некомерційного характеру складаються з товарів для особистого або сімейного користування або подарунків.

Заборонено для ввезення:

  • М’ясна та молочна продукція, вироблена не в країнах ЄС, за виключенням продукції в обмеженій кількості з Андори, Хорватії, Фарерських островів, Гренландії Ісландії та невеликої кількості певних продуктів з інших країн.
  • Види, о знаходяться під охороною, та продукція з них, перераховані СІТЕС, наприклад, слонова кість, панцирі черепах, корали, шкіра рептилій, дерево з амазонських лісів, тощо.

Обмежене ввезення:

  • домашні тварини мають бути ідентифіковані (клеймо або електронний чип), щеплені про сказу, а також мати необхідний ветеринарний сертифікат;
  • не більше 10 кг м’яса, молока и молочних продуктів, привезених з Хорватії, Фарерських островів, Гренландії и Ісландії;
  • сухе молоко для немовлят, дитяче харчування та спеціальні медичні продукти харчування можуть бути дозволені, якщо їх не треба зберігати у холодильнику до відкриття, та якщо це продукція фабричного виготовлення в оригінальній упаковці, та її кількість не перевищує 10 кг, для продукції виготовленої в Хорватії, на Фарерських островах, в Гренландії та Ісландії, або 2 кг — для продукції з інших країн:
  • риба, тільки якщо вона випотрошена і її вага не перевищує 20 кг;
  • валюта — без обмежень, якщо вона імпортується з країни ЄС. Усі пасажири, що прибувають із-за меж ЄС, мають декларувати суми, що перевищують 10 тис. євро або їх еквівалент;
  • пальто, хутряне та шкіряне взуття, що вироблена з видів, які перебувають під охороною (потрібний спеціальний дозвіл).

Категорично заборонено ввезення зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотиків, засобів спеціального зв’язку, а також рослин, ґрунту, диких тварин та птиць.

Заборонено ввезення предметів та речей, що мають історичну та художню цінність.

Корисні телефоні в країні

  • Поліція: 191, +256 21224001-7
  • Швидка: 196
  • Служба надзвичайних ситуацій: 112
  • Госпіталь острова Мальта: +356 25450000
  • Госпіталь острова Гоцо: +356 21561600
  • Довідкова для туристів: 115 2
  • Довідкова служба: 118 2

ІНШЕ

У випадку виникнення надзвичайної ситуації доцільно звернутися до Почесного консульства України на Мальті.

Адреса: 89, Wine Pressers Wharf, Marsa MRS 1912 Malta

Телефон: +356 21242007