• office@joinup.ua
  • +38 (044) 303 99 99
  • +38 (044) 330-02-85

Агентам

Загальні відомості

Кіпр – одна з перлин Середземномор’я. Клімат і краса навколишньої природи надають відпочинку на Кіпрі особливої привабливості. Більшість місцевих готелів робить знижки для дітей, тому багато хто вибирає тури на цей чарівний острів для відпочинку всією сім’єю. Пляжі Кіпру – одні з найчистіших у світі, що теж є безсумнівним плюсом.

Спекотне сонце, блакитне небо і золоті пляжі – цими критеріями визначається для багатьох людей вибір місця відпочинку, і Кіпр, безперечно, у цьому плані – чемпіон. Це дивовижний острів неповторних природних контрастів, що приваблює мільйони туристів з різних країн світу. Ті, хто побував тут, кажуть, що коли і залишився на землі рай, то це, безумовно, Кіпр. Залиті сонцем піщані пляжі і блакитне море змінюються величними гірськими масивами, укритими незайманими лісами, цитрусові сади і бананові плантації змінюють оливкові гаї та виноградники. Не випадково саме на цей острів вийшла з піни морської покровителька всіх закоханих – богиня любові і краси Афродіта.

Доля Кіпру драматична і насичена подіями. Його історія протягом 9 тисячоліть визначалася фінікійцями, єгиптянами, ассирійцями, персами, римлянами, візантійцями, арабами, хрестоносцями, генуезцями, венеційцями, турками і британцями, які володіли Кіпром у період розквіту своїх імперій. У наші часи Кіпр здобув незалежність лише 1960 року в результаті переговорів між Туреччиною, Великобританією та Грецією. Проте безперервні збройні сутички між грецьким і турецьким населенням Кіпру (спадщина Османської імперії) призвели до того, що 1964 року ООН ввела на Кіпр свої війська. У 1974 році відбувся переворот, в результаті якого впав грецький військовий режим, і турки зайняли майже половину території країни. У 1975 р. на півночі Кіпру була проголошена Турецька Федеративна Держава, а в 1983 р. – незалежна Турецька республіка Північного Кіпру, наразі визнана тільки Туреччиною та Азербайджаном. Переговори про об’єднання острова проходять постійно, але безрезультатно. 2004 року на Кіпрі пройшов референдум, на якому більшість греків-кіпріотів проголосувала проти об’єднання, натомість турки-кіпріоти здебільшого підтримали план об’єднання. 1 травня 2004 року грецька частина Кіпру була прийнята до Європейського Союзу. Тож сьогодні острів, будучи незалежним, розділений на дві частини – грецьку і турецьку.

На Кіпрі збереглися залишки поселень кам’яного віку, грецькі гімназії і храми, римські вілли і театри, візантійські храми і монастирі з безцінними мозаїками, замки хрестоносців і венеційські фортеці, готичні собори і турецькі мечеті. Усе це визначає сьогоднішній неповторний характер острова, де поєднуються краса і спокій, стародавня культура і жива сучасність. Тому Кіпр – незабутнє місце відпочинку для людей різних інтересів.

кипр-sm-173-3 кипр-sm-173-2 кипр-sm-173-1

Географія

Після Сардинії та Сицилії, Кіпр – третій завбільшки острів Середземного моря. При площі 9 251 кв. км він має більшу довжину, ніж Корсика або Крит. Протяжність острова з півночі на південь в найширшому місці становить 96 км, зі сходу на захід – 224 км, загальна довжина берегової лінії – 780 км. Береги острова рясніють скелястими кручами і піщаними бухтами. Поля, родючі долини та гострі вершини гір, розпечені рівнини та прохолодні ліси – ось риси кіпрського пейзажу. Островом майже паралельно один одному простяглися два гірські хребти: на півночі – гірський масив Киренія, на півдні – гори Троодос. Тут багато шумних прозорих джерел. Чисте гірське повітря, мальовничі стежки, м’який, приємний клімат роблять цей район улюбленим місцем відпочинку, особливо спекотної літньої пори.

Населення

Греки-кіпріоти, що складають 77% всього населення, сповідують православ’я. Чисельність населення Кіпру наразі – більше 800 тис. осіб. Етнічний склад строкатий. Греки-кіпріоти – 77%, турки-кіпріоти – 18%, національні меншини (вірмени, мароніти тощо) – 5%. При цьому, кількість туристів, що їх щорічно приймає острів, становить понад 2 млн. осіб! Офіційною мовою Республіки Кіпр є грецька (кіпрський діалект). Повсюдно говорять англійською, яка вважається другою офіційною мовою і широко використовується як засіб спілкування. Турецьке населення Північного Кіпру говорить рідною мовою.

Кіпріоти – освічений народ, багато хто з них і сьогодні здатен прочитати написи, що були викарбувані століття тому на стінах храмів. Кіпріоти пишаються своєю культурною спадщиною, яка накопичувалася протягом багатьох тисячоліть. Перебуваючи на Кіпрі, неможливо забути про історію цього острова, який можна назвати музеєм під відкритим небом. Тут легко знайти сліди кожної історичної доби – грецькі храми, римські мозаїки, фрески XV століття. Усе це, безперечно, впливає на творчість сучасних майстрів. У багатьох селах процвітають народні промисли – гончарство, ювелірна справа, плетіння кошиків, виготовлення гобеленів та плетіння лефкарських мережив.

Кіпр ділиться на 6 округів. Столиця держави – Нікосія (180 тис. осіб) Вона розділена між греками і турками. Великі міста: Лімасол (130 тис. осіб), Ларнака (80 тис. осіб), Фамагуста (40 тис. осіб). Головні порти: Ларнака, Пафос та Лімасол (у греків); Фамагуста та Кіренія (у турків). Нікосія розташовується в середині острова. Належить двом державам – Республіці Кіпр і Туреччині. Тут перебуває уряд, штаб-квартири консульств і посольств. У Нікосії є міжнародний аеропорт, який через греко-турецький конфлікт не працює. Лімасол лежить на півдні острова. Це основна промислова і морська територія Кіпру, а також друге за величиною місто країни. Лімасол є не тільки головним портом, але і провідним центром туризму, міжнародної торгівлі, промисловості та виноробства держави.

Ларнака – третє за величиною місто Кіпру, розташоване поблизу південно-східного узбережжя. Це курортний і економічний центр Кіпру, що швидко розвивається. У Ларнаці також є міжнародний аеропорт.

Пафос – стародавня столиця Кіпру часів римського панування. Його можна назвати столицею західного регіону Кіпру. Велика частина місцевого населення зайнята в різних гілках туризму, оскільки місто не має розвиненої промисловості.

Часовий пояс

Час не відрізняється від київського.

Медицина

В аптеках Кіпру можна придбати всі види ліків та інших медичних товарів.

Магазини

Час роботи з травня до вересня: 8:00 – 13:00 та 16:00 – 19:00, з жовтня до квітня 8:00 – 13:00 та 14:30 – 18:00. Магазини зачинені в неділю та у середу і суботу після обіду. У туристичних зонах майже всі магазини працюють без перерви.

Телефонний зв’язок

Телефонні картки для оплати розмов продаються в поштових відділеннях, кіосках, супермаркетах та сувенірних кіосках. Кіпрський автоматичний міжнародний телефонний зв’язок дає можливість з’єднатися з 206 країнами світу.

Клімат

Клімат острова вважається найбільш помірним і здоровим у світі, тому на Кіпрі так багато довгожителів. 350 днів на рік над островом світить сонце. Зима дуже коротка і м’яка, середня температура від +17 до +19 °C, а на високогір’ях взимку стовпчик термометра опускається на кілька градусів нижче нуля і випадає сніг. Літо спекотне, триває з середини травня до середини жовтня. У цей період температура може підніматися до +35 °C у тіні, але через низьку вологість спека переноситься легко. Середня температура води біля узбережжя Кіпру в липні становить + 23 °C, у лютому (найхолоднішому місяці) + 14 °C, купальний сезон триває майже цілий рік.

Найпрохолодніше, так би мовити, місце на острові – західне узбережжя навколо Пафосу, де температура повітря влітку нижча на 3-4 градуси, ніж у Ларнаці або Лімасолі.

Місяць Січ Лют Бер Квіт Трав Черв Лип Серп Вер Жовт Лист Груд
Повітря °C +17 +16 +17 +23 +27 +33 +35 +35 +32 +27 +17 +17
Вода °C +19 +17 +19 +20 +21 +24 +24 +24 +24 +24 +23 +20

Усю країну вкривають оливкові та цитрусові гаї, виноградники і сади, на соковитих гірських луках пасуться великі стада, і саме там – у гірських селах – можна побачити пастухів, яких наче зовсім не торкнулася зміна часів і які носять звичний для них одяг та готують найсмачніший у світі сир. Взагалі кухня Кіпру – це окрема причина, з якої у цей острів закохуються раз і назавжди. Вона поєднала в собі грецький і східний вплив, була трошки розбавлена англійськими віяннями – тож вийшов дуже смачний коктейль, що змушує при черговому прийомі їжі мружитися від задоволення.

Пляжі Кіпру вважаються одними з найкращих на Середземномор’ї і мають спеціальні відзнаки за чистоту.

Погода на Кіпрі вирізняється великою кількістю сонячних днів (близько 340 за рік) і теплом. Кіпр лежить у смузі субтропічного середземноморського клімату, де літо триває з травня до жовтня, а зима прохолодна і дощова, але не холодна. Весна і осінь при цьому дуже короткі.

Весна починається рано – в середині лютого. У квітні-травні відкривається курортний сезон – стоїть тепла погода, а море хоч і прохолодне, але вже дозволяє купатися тим, хто не любить спеку.

У червні починається суха спека, а в липні і серпні на Кіпрі стоїть спекотна ясна погода. Дощів у цей час не буває, а море нагрівається до 27-28 градусів. Через загальну сухість спеку переносити неважко, але можна швидко обгоріти. Увечері спека спадає, і з моря дме легкий бриз, але вночі все одно тепло.

отдых,-лежак,-зонтик

У першій половині осені на Кіпрі – оксамитовий сезон з практично однаковими температурами повітря і води, хоча ночами вже стає дещо прохолодно. Похолодання починається тільки в листопаді, коли починаються дощі.

У грудні та січні на Кіпрі триває сезон короткої зими, що скоріше нагадує початок осені нашої середньої смуги – часто йдуть дощі. Буває штормовий вітер. У горах в цей час випадає сніг і температура тримається близько нуля. Така погода дозволяє гірськолижному сезону починатися в грудні і не закінчуватися до початку березня.

Релігія

Більшість населення Кіпру – етнічні греки – сповідує православне християнство, етнічні турки – іслам.

Кіпрська православна церква має статус квазідержавної установи і відіграє помітну роль в суспільно-політичному житті країни; предстоятель Кіпрської Церкви – Архієпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру. Крім храмів (яких на острові більше 500), наявних майже в кожному селі, церква володіє на Кіпрі 9 монастирями, яким належать значні і найбільш родючі землі острова, що отримують цілорічне штучне зрошення, та інше значне майно.

Також тут представлені вірменська, католицька, маронітська церкви, а також іудаїзм та інші віросповідання.

Конституція 1960 року (Стаття 19) проголошує, що кожна людина тут має право свободи слова, совісті та релігії. Усі релігії є рівними перед законом, і жоден законодавчий, виконавчий або адміністративний акт Республіки не може дискримінувати будь-який релігійний інститут або релігійну організацію. Кожна людина має право на свободу віросповідання, вона може вивчати свою релігію індивідуально або колективно. Єдині чинні обмеження такої свободи визначені в конституції Республіки і контролюють безпеку Республіки та її громадян. Усі ці постанови вказують на те, що на острові немає релігії, що саме її визнано офіційною. Вони також гарантують захист прав трьох релігійних груп, які складають меншість населення (католики, вірмени і мароніти).

кипр-sm-173-long-min

Мова

Офіційними мовами Республіки Кіпр за конституцією 1960 р. є грецька і турецька, остання, з об’єктивних причин, зараз не використовується. Тож основна мова – грецька, проте кіпрський діалект трохи відрізняється від звичайної класичної грецької мови. Більше 25% населення спілкується турецькою мовою (переважно в північній частині острова). У туристських центрах персонал підприємств сфери туристичних послуг та торгівлі говорить англійською, німецькою та французькою мовами.

Грошова одиниця (обмін валют)

Грошова одиниця – євро, що ділиться на 100 центів. Банки відкриті для обслуговування клієнтів з 8:30 до 12:30. Деякі банки в туристичних районах відкриті після обіду.

Обміняти валюту можна в банку за умови наявності паспорта або у представника нашої компанії (курс обміну однаковий). У готелях курс обміну зазвичай на порядок гірший. Усі банки розташовані в центрі міста або в центрі туристичної зони і працюють щодня за винятком суботи та неділі з 08:30 до 12:30. За обмін валюти всі банки на Кіпрі беруть комісійні. Сума комісійних складає 1,5% від обмінюваної суми.

Митні правила

Ввезення та вивезення валюти не обмежене. При в’їзді з території країн, що не входять до ЄС, суми понад 507400 UAH підлягають обов’язковій декларації. Про золоті та ювелірні вироби також необхідно обов’язково повідомляти у митній декларації.

Особам віком більше 18 років, що прибувають з європейських країн, які не входять в митну зону ЄС, дозволено безмитне ввезення до 200 сигарет, або 100 сигарилл, або 50 сигар, або 250 грамів тютюну; до 1 літра міцних спиртних напоїв (вміст алкоголю більше 22%) або до 2 літрів кріплених вин (вміст алкоголю менше 22%), ігристого вина або столового вина – до 2 літрів; не більше 500 грамів кави або 200 грамів кавового екстракту; до 100 грамів чаю або 40 грамів чайного екстракту; до 50 мл парфумів і 250 мл туалетної води, а також товарів особистого використання з розрахунку 8880 UAH на одного дорослого і 4567 UAH – на дитину віком до 15 років.

Особам, які в’їжджають з території неєвропейських країн, дозволено безмитне ввезення до 400 сигарет, або 200 сигарилл, або 100 сигар, або 500 грамів тютюну; до 1 літра міцних спиртних напоїв (вміст алкоголю більше 22%) або до 2 літрів кріплених вин (вміст алкоголю менше 22%), ігристого вина або столового вина – до 2 літрів; до 50 мл парфумів і 250 мл туалетної води (вікові обмеження такі самі).

Цікаво, що до неєвропейських країн належить і північна частина Кіпру (окупована Туреччиною), при в’їзді з якої здійснюється митний контроль. Якщо турист ввозить будь-які куплені у Північному Кіпрі товари, він зобов’язаний заявити про них при перетині кордону між двома частинами острова.

При в’їзді з території європейських держав – членів ЄС особам віком понад 18 років дозволено безмитне ввезення до 10 літрів міцних спиртних напоїв (вміст алкоголю більше 22%), або 20 літрів кріпленого вина, або 90 літрів столового вина, або 110 літрів пива; до 800 сигарет, або 400 сигарилл, або 200 сигар і до 1 кг тютюну. Кількість ввезеної парфумерії не обмежується.

Товари понад зазначені ліміти обкладаються митом у розмірі 3,5% від їхньої митної вартості плюс ПДВ (виняток становлять предмети спортивної амуніції та спорядження для активного відпочинку за умови їхнього обов’язкового вивезення з країни).

Без відповідного дозволу заборонено ввезення наркотиків і нарковмісних препаратів, медпрепаратів, вогнепальної зброї та боєприпасів, вибухових речовин, холодної зброї, порнографії, деяких харчових продуктів, рослин і квітів з ґрунтом, тварин і птахів, а також галантерейної і сувенірної продукції, виготовленої з тих видів рослин і тварин, що зникають. Заборонено ввезення продуктів тваринного походження (зокрема риби, яєць, меду, м’яса равликів, молюсків тощо) вагою більше 1 кілограма з азійських та африканських країн.

З 1 травня 2009 року на територію країн Євросоюзу заборонено ввозити продукти, що містять м’ясо або молоко, зокрема ковбаси, консерви, сало і навіть шоколадні цукерки. Заборона не поширюється на дитяче харчування і спеціальні препарати, необхідні для людей з певними хронічними захворюваннями (в цьому випадку продукти мають бути ретельно упаковані, а їхня вага не повинна перевищувати 2 кілограми). У разі виявлення м’ясо-молочних продуктів вони будуть конфісковані, а пасажиру доведеться сплатити штраф.

Рослини, тварини і продукти рослинного походження мають бути пред’явлені чиновникам карантинної служби. Домашні тварини повинні мати довідку про щеплення, видану не раніше ніж за 10 днів до від’їзду, а також ветеринарний сертифікат міжнародного зразка.

Вивіз з території Кіпру старожитностей, зокрема каменів з археологічних розкопок, а також предметів, що були знайдені на дні моря, заборонений. При виявленні в багажі вони конфіскуються, а порушник зазнає кримінального переслідування. Дозволено вільне вивезення копій античних робіт, які продаються повсюди.

Cyprus-ракушка