Агентам

Загальні відомості

Географія

Арабська Республіка Єгипет розташована на північному сході Африки; частина території, що на Сінайському півострові – лежить в Азії. Досі зберігся давній поділ країни на Верхній та Нижній Єгипет. Каїр, Олександрія, Порт-Саїд належать до нижнього Єгипту, а Луксор, Кена, Асуан – до Верхнього. 96% території Єгипту – пустеля з рідкими оазами. Інша частина – долина Нілу. Сільськогосподарські угіддя складають менше 10% території країни. На півдні країна межує з Суданом, на сході – з Ізраїлем і Палестиною, на заході – з Лівією. На півночі Єгипет омивається Середземним морем, а на сході – Червоним. Найкоротший морський шлях з Індійського океану в Середземне море – Суецький канал розташований на території Єгипту. На півдні країни розкинулося утворене Асуанською греблею озеро Насер.

Ніл – друга за довжиною у світі річка, її протяжність від витоків становить 6 650 км. Греки також називали її «Егіптос», звідси походить і назва «Єгипет», тож саме Нілу країна зобов’язана своїм ім’ям. Долина великої ріки простягнулася на півтори тисячі кілометрів з півдня – від кордону з Суданом, на північ – до узбережжя Середземного моря, відокремлюючи східну Аравійську пустелю від західної – Лівійської. Ширина цієї «смуги життя» уздовж Нілу коливається від одного кілометра на півдні до 20 – 25 кілометрів в районі Каїра. Ніл народжується у Великих Озерах Африки і прокладає свій шлях через тисячі кілометрів пустель і боліт, то неквапливо звиваючись, то прискорюючись на бистрині і порогах. Біля Хартума зливаються два Ніли: Блакитний Ніл, що тече зі сходу, і Білий Ніл, що тече з півдня.

Площа країни – близько 1 001 450 кв. км. На північному сході Єгипту проритий Суецький канал, який відкрив пряму дорогу з Атлантичного до Індійського океану.

Сучасна Арабська Республіка Єгипет бере коріння у глибокій старовині. У той час коли в Європі та Америці ще панувала епоха кам’яного віку і примітивних мисливців, стародавні єгипетські інженери будували іригаційні споруди вздовж Великого Нілу, єгипетські інженери тих часів розраховували конструкції Великих Пірамід, а будівельники зводили грандіозні храми.

Столиця

Каїр – найбільше місто африканського континенту, місто «тисячі мінаретів», «Ворота Сходу». Лежить він на обох берегах річки Ніл у північній частині Єгипту. У різні періоди своєї історії місто носило два гучних імені: Ель-Кахира («Переможець») і Умм-ед-Дунджа («Мати світу»). Каїр – місто з багатою історією, місто сотень архітектурних пам’яток, музеїв та інших атракцій. Тут можна відвідати: Каїрський єгипетський музей, Коптський музей, етнографічний музей, музей Аль-Гезіра, музеї ісламського і сучасного мистецтва, мечеті Алі Мухаммеда і Султана Калауна, гігантський акведук від Нілу до Цитаделі Саладіна, вежу Бейт-аль-Сеннар, будівлю старого арабського університету Аль-Азар, храми Луксора і Карнака. У місті – 15 мільйонів мешканців.

Населення

У Єгипті проживає близько 61 мільйона осіб (80% – селяни). Більшість жителів країни (90%) – єгиптяни (араби східно-хамітської групи), а також греки, бедуїни, італійці, сирійці, ліванці. Значна частина населення республіки мешкає уздовж Нілу і Суецького каналу.

Часовий пояс

Східноєвропейський час (UTC + 02:00). Час в Єгипті однаковий для всієї країни. Узимку різниці в часі між Єгиптом та Україною немає.

Клімат

Місяць Січ Лют Бер Квіт Трав Черв Лип Серп Вер Жовт Лист Груд
Повітря
(день) °C
+23 +22 +24 +26 +28 +31 +34 +35 +31 +29 +26 +23
Вода °C +23 +23 +23 +23 +26 +27 +28 +28 +26 +26 +24 +23

За винятком вузької прибережної смуги Середземного моря, клімат у Єгипті – тропічний континентальний. Повітря надзвичайно сухе, протягом усього року випадає дуже мало опадів. Середземноморська смуга 30-40 км завширшки являє собою особливу кліматичну область, де панує середземноморський клімат зі спекотним сухим літом і м’якою дощовою зимою. На всій території Єгипту досить значні добові коливання температури. В Асуані в листопаді повітря часом прогрівається до 41 °C, а вночі охолоджується до 3 °C. Літньої пори різниця між температурами вдень і вночі нерідко становить 30 °C, а в пустелі доходить до 50 °C. Найспекотнішими місяцями вважаються липень і вересень, опадів у цей період майже не буває. Навесні, у квітні-травні, з пустелі дмуть гарячі і сухі вітри. Це відбувається, з перервами, протягом 50 днів, звідки й походить арабська назва цих вітрів «хамсин» (п’ятдесят). По суті, це важкі пилові хмари, температура яких перевищує 40 °C. Найпрохолодніший період припадає переважно на грудень-січень, але температура не опускається нижче 20-21 °C.

Релігія та звичаї

За офіційними даними, 90% єгиптян – мусульмани і менше 10% – копти, які сповідують християнство.

Між коптами і мусульманами немає фізичних, мовних чи культурних відмінностей. Члени обох громад з гордістю називають себе єгиптянами і добре уживаються одні з одними.

Християни в Єгипті

Вважається, що св. Марк приніс християнство в Єгипет ще в I ст. н.е. Від греків та євреїв, що жили в Олександрії, християнство незабаром поширилося серед місцевого населення, де воно добре уживалося з староєгипетськими концепціями відродження і загробного життя. Ісіда та немовля Гор нагадували Богородицю і маленького Христа; невипадково єгипетський теолог з Олександрії першим назвав Марію Матір’ю Божою. Монастирська традиція теж зародилася в Єгипті і згодом мала глибокий духовний вплив на весь світ. У V ст. Римська і Візантійська імперії розділилися, і Єгипет потрапив під владу Візантії. Незабаром почалися теологічні дискусії, що були посилені націоналістичними тенденціями. У Римі і Константинополі стверджували, що Христос має дві самостійні природи – людську і божественну. Хоча олександрійські теологи визнавали цю подвійність, вони робили наголос на єдності людської і божественної природи, тому їх і назвали монофізитами (тими, хто вірує лише в одну природу). На Халкідонському екуменічному соборі 451 року монофізитів звинуватили в єресі, що призвело до їхнього відторгнення від Риму. Якби на шляху не стояла національна гордість, теологічні відмінності можна було б подолати. Але перед початком арабського вторгнення Єгипет повстав проти Візантійської імперії, якій довелося відкликати свої війська з країни. З плином часу коптська церква замкнулася в собі і зберегла стародавні ритуали, наче зупинившись у своєму розвитку. Однак тепер вона відчуває відродження, збільшує свою паству і в новому дусі екуменізму розширює зв’язки з християнськими церквами по всьому світу.

Християнські церкви в Єгипті виглядають не зовсім звично: інша архітектура, фарби і всередині обстановка теж не така. Віруючі відвідують церкви, при цьому жінки голови не покривають. Розпізнавальним знаком копта служить витатуйований на внутрішній стороні зап’ястя хрест, а натільних хрестів копти не носять.

Мусульмани в Єгипті

Єгипетські мусульмани здебільшого є сунітами. На відміну від шиїтів, які стверджують, що наступний халіф – наступник Пророка – має призначатися за правом спадкування, суніти вважають кращою процедуру демократичного вибору.

Існують деякі особливості у спілкуванні з мусульманами та представниками інших релігій. У магазинах, наприклад, копти будуть раді вам більше, ніж мусульмани. І те, що мусульманин зробить вам за гроші, копт – абсолютно безкорисливо.

Побожні мусульмани не вживають алкоголь, хоча при цьому не заперечують проти помірного його споживання іншими людьми. Якщо ви сумніваєтеся пити чи не пити, то краще запитайте дозволу. Крім заборони алкоголю, віруючі не вживають наркотики і не їдять свинину, яку вважають брудною їжею. Матеріали, що несуть явний сексуальний характер – журнали, фотографії, відео або література – є незаконними і підлягають конфіскації. Майте на увазі, що спроби навернення в іншу віру також є в Єгипті незаконними. Іноземців, які активно працюють над залученням єгиптян до іншої віри, попросять виїхати з країни. В Єгипті є певні обмеження і правила для жінок. Наприклад, черга за квитками буде розділена на дві лінії – чоловіків і жінок. При посадці в транспорт, жінки також повинні стати в окрему чергу і зайняти передні місця в салоні. У метрополітені перший вагон звичайно призначений виключно для жінок. Для чоловіка заговорити з незнайомою єгипетської жінкою – порушення етикету. Будьте дуже уважними і шанобливими до жінки в розмові, тому що багато сімей ще додержуються стародавніх традицій. На території готелю можна одягатися за власним розсудом, але виходячи в місто пам’ятайте, що Єгипет – країна ісламська, люди тут віруючі, традиції – пуританські. Оголені плечі та мініспідниці дуже недоречні для вуличних прогулянок. Найкраще одягнути довгу спідницю і блузку із закритим коміром.

Мова

Офіційною мовою в Єгипті є арабська, але більшість населення в країні вільно говорить і англійською. В Єгипті розрізняють офіційну та розмовну мови. Між собою мешканці цієї країни розмовляють зазвичай на одному з арабських діалектів. Офіційні переговори ведуться, а папери пишуться так званою «високою» арабською мовою. Взагалі, араби слова пишуть справа наліво, а цифри пишуться і читаються – навпаки, зліва направо. Написи на вулицях і на дорожніх покажчиках часто пишуться арабською мовою, а потім дублюються латинським шрифтом.

Грошова одиниця (обмін валют)

Національною валютою Єгипту є єгипетський фунт (LE). Дрібна розмінна монета називається піастр (PT). В Україні 1 гривня складається з 100 копійок, в єгипетському фунті також – 100 піастрів. Банкноти бувають номінальною вартістю 1, 5, 10, 20, 50 і 100 фунтів. Піастри в монетах бувають номіналом 5, 10 і 25 піастрів. Також піастри номіналом 25 і 50 піастрів існують і в паперовому вигляді.

На єгипетські фунти можна поміняти і долари, і євро. Найкраще обмін валюти проводити в банках або в обмінних пунктах. Там завжди можна побачити на електронних табло актуальний курс валют.

Курс єгипетського фунта до долара США – орієнтовно 18 фунтів.

Здебільшого банкноти єгипетських фунтів і піастрів дуже брудні і старі, але їх приймають і на ринках, і в банках, тому не слід боятися, що ці гроші не візьмуть для оплати.

Митні правила

Справжній головний біль – ввезення в країну власного автотранспорту. За єгипетськими законами на кожну ввезену машину потрібно отримувати місцеві техпаспорт, страховку і навіть держномери з арабськими цифрами і буквами. Усе це, певна річ, не безкоштовно. До того ж митні офіцери можуть захотіти бакшиш (хабар) за прискорення процедури.

Ввезення-вивезення валюти

Митні правила Єгипту дозволяють ввозити і вивозити з країни іноземну валюту в сумі до 10 тисяч доларів США (та еквівалентні їй суми в інших валютах). Місцеву валюту можна ввозити в Єгипет і вивозити з країни в розмірі не більше 5 тисяч єгипетських фунтів. Більші суми іноземної та місцевої валюти ввозити і вивозити заборонено.

Безмитне ввезення

В Єгипет без мита можна ввозити (на вибір) 200 гр. тютюну, 200 сигарет або 25 сигар. Алкоголю – будь-якого – дозволено ввозити не більше ніж літр. Парфумів можна ввозити також не більше літра, але так, щоб було ясно, що вони призначаються для особистого використання. Електроприлади можна ввозити, якщо в багажі не більше одного предмета одного виду.

Безмитне вивезення

Вироби із золота та срібла можна вивозити тільки в тих кількостях, що є прийнятними для їхнього індивідуального використання.

Заборони та обмеження

До Єгипту не можна ввозити наркотики, речовини, що містять наркотики, бавовняні вироби комерційного призначення, живу птицю, заморожене м’ясо птиці. Заборонено ввозити матеріали на будь-яких носіях, які суперечать нормам моралі та ісламського віровчення або можуть бути небезпечними для громадського порядку в Єгипті, до яких на розсуд митниці можуть віднести журнали та книги еротичного змісту. Заборонено провозити через територію Єгипту зброю, антикварні вироби, предмети мистецтва, корали, вироби зі слонової кістки і саму слонову кістку. Будь-який предмет старовини може бути вивезений тільки зі спеціальним пакетом документів, який підтверджував би законність його придбання. З Єгипту заборонено вивозити корали. За спробу вивезення коралів накладається штраф, а за спробу вивезення коралів в товарній кількості загрожує ув’язнення терміном до 2 років. Домашні тварини можуть бути ввезені в Єгипет тільки з ветеринарним сертифікатом, який має бути оформлений не раніше ніж за 14 днів до в’їзду в Єгипет. Однак в будь-якому випадку при перетині кордону кожна тварина має проходити карантин (не більше 15 днів).