Агентам

Загальні відомості

Географія

Грузія – маленька країна, що розташована на кордоні Європи та Азії. На заході омивається Чорним морем, з півдня межує з Вірменією і Туреччиною, зі сходу – з Азербайджаном, а з півночі – з Росією. Тбілісі – столиця Грузії, яка була заснована у V столітті нашої ери. У країні з площею близько 69 700 кв. км. мешкає майже 3 720 000 осіб. Дивно, але на цій маленькій території – 26 060 річок і більше 40 територіальних зон під охороною закону. Саме тому значна територія країни – недоторкана природа. Північ країни на всій довжині займає Кавказька Гірська Система.

Краса природи Грузії та її різноманітність слугувала джерелом натхнення багатьом письменникам і поетам. Тут можна знайти все, про що мріє мандрівник: вічні сніги на вершинах гір, гірські озера, альпійські луки, ущелини річок, розмаїття квітів і фруктів, узбережжя з пальмами, природні каньйони, стародавні печери, мінеральні води і басейни з сірчаними водами. Це місце цілком можна назвати раєм!

Клімат Грузії дуже різноманітний, тому сезон відпочинку тут триває протягом усього року. На території Грузії змінюють одна одну субтропічна та помірна зони. Літо сонячне, температура коливається від 29 °C до 33 °C, а взимку – від -2 °C до +4 °C. Не має значення хто ви і відпочинок якого типу вам подобається, ця країна задовольнить будь-яку вашу примху.


Населення

Грузія – багатонаціональна держава, в якій більшість населення складають народи Закавказзя. На розселення народів територією сучасної Грузії вплинули історичні умови. На сьогоднішній день населення становить 3,72 млн. осіб. Велика частина (70,1%) населення – грузини, вірмени складають 8,1%, росіяни – 6,3%, також мешкають тут й інші народи – азербайджанці, осетини, греки, курди, ассірійці, абхази тощо.

Низку російських поселень у південній Грузії утворили переслідувані владою російські сектанти. Більш однорідним національним складом відрізняється Західна Грузія, у селах якої живуть майже виключно грузини.


Часовий пояс

  • Часовий пояс Грузії: UTC +04: 00 або GET
  • Уся територія Грузії розташована в одному часовому поясі.

Переведення годинника на літній і зимовий час у Грузії не проводиться. Різниця з українським – 2 години (у зимовий час), 1 година (у літній час).


Клімат

Грузія славиться своїм сприятливим м’яким кліматом, що дозволяє туристам приїжджати сюди практично цілий рік. М’якість і вологість субтропіків панує в західній частині – в Причорномор’ї. Літо тут вологе і тепле, з середніми температурами в липні від +23 °C до + 26 °C. Зима тут теж м’яка з середніми температурами січня від +3 °C до -2 °C. На заході випадає велика кількість опадів (максимум – в Аджарії).

Переважна частина опадів припадає на весну. У східних районах Грузії клімат перехідний: від субтропічного до помірного. Від Колхідської низовини до Іверійської западини стає прохолодніше. На схилах гір Грузії середні температури липня знижуються до +4 °C – +6 °C, у високогір’ях середні температури січня можуть досягати -10 °C – -16°C. Погода в горах швидко змінюється. Раптові похолодання супроводжуються сильними снігопадами, зливами, градом.


Релігія

У Грузії, однієї з найдавніших країн світу, яка прийняла християнство ще в IV столітті, сьогодні забезпечена повна свобода для представників усіх віросповідань. Протягом століть тут мирно співіснують люди різних релігій і віросповідань.

Більшість населення – православні християни. Грузія належить до тих небагатьох країн, де православні та католицькі храми, синагоги і мечеті співіснують пліч-о-пліч.

У всіх регіонах країни ви зустрінете спрямовані в небо стародавні християнські храми, вік яких обчислюється тисячоліттями і які входять у список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. З них необхідно виділити такі культурні пам’ятки:

  • Светіцховелі – архітектурний пам’ятник XI століття, що розташований за 20 кілометрів від Тбілісі, в історичному місті Мцхета. Це особливе містичне та святе місто, і там, подейкують, покоїться плащаниця Ісуса Христа.
  • Монастир Джварі – храм і монастир VI століття, розташований на сході міста Мцхета. Звідси відкривається прекрасний краєвид місця злиття Мткварі та Арагві – одне з найкрасивіших видовищ Грузії.
  • Собор Баграта – храм, побудований на початку XI століття, який вистояв під час неодноразових нападів ворога завдяки особливій міцності своєї конструкції. Храм розташований на пагорбі Укімеріоні в Кутаїсі і дотепер гордо височіє над усім містом.
  • Монастир Гелаті – перлина грузинської архітектури. Храм розташований недалеко від міста Кутаїсі і був побудований у XII столітті легендарним царем – Давидом Будівником. У середньовіччі Гелаті вважався основним релігійним і освітнім центром Грузії.

Мова

Державна мова – грузинська, також доволі широко використовуються англійська і російська. Грузинська є рідною для більш ніж 80% населення Грузії.


Грошова одиниця (обмін валют)

Ларі – грошова одиниця Грузії, складається зі 100 тетрі. Наразі в обігу – монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 тетрі, а також 1, 2 і 10 ларі та банкноти в 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ларі. Також Національний банк Грузії випускає ювілейні та інвестиційні монети різного номіналу.


Безпека

Гарний відпочинок – це насамперед безпечний відпочинок. І якщо ви запланували подорож до Грузії, то можете взагалі не перейматись про безпеку. За звітом Numbeo 2016 року Грузія є найбезпечнішою країною в Європі, а у всесвітньому списку посідає шосте місце після Південної Кореї, Сінгапуру, Японії, Гонконгу і Тайваню.

Це добре відчувається під час відвідування будь-якого регіону країни. У Грузії кажуть, що гість – від Бога. Гість країни – гість усього народу, тому грузини неодмінно приймуть вас з усією теплотою і гостинністю. Дружньо налаштовані люди завжди раді допомогти, і вам не доведеться зайвий раз турбуватись про безпеку ваших кишень і сумок. Розслабтеся і постарайтеся максимально приємно провести дорогоцінний час вашого перебування в країні.

Тут вас ніхто не потурбує, хоча поліція Грузії 24/7 готова служити вам. За останніми дослідженнями поліція (патруль) є одним з найбільш надійних інститутів Грузії. Поліції довіряє 74% населення. Грузія лідирує серед інших країн Європи і за цим показником. Тож можете спокійно насолоджуватися усіма благами цієї прекрасної країни.


Культура

Перед вами країна з різноманітною культурою, багатою історією та унікальними артефактами. Після Африки, саме Грузія вважається батьківщиною первісної людини, яка оселилась на її території країни 2 мільйони роки тому. Це стародавня країна, що розташована на перехресті східної та західної цивілізацій, де європейський і азійський способи життя та традиції переплітаються вже упродовж тисячоліть.

Дійсно, цій дивовижній країні є що вам показати і розповісти! Неможливо відвідати Грузію і не зачаруватися її традиційною архітектурою, якій вже понад 1 300 років. На вулицях міст, у річкових каньйонах і на гірських вершинах ви побачите унікальні стародавні купольні храми, прикрашені фресками, створеними за біблейськими мотивами.

Якщо ви шукаєте щось особливе і містичне, то обов’язково відвідайте монастирські комплекси, вирубані у скелях. Вардзія – один з таких комплексів, побудований у XII столітті, який складається з церков, висічених у скелях, келій і потаємних тунелів. Це одна з найпривабливіших для туристів визначних пам’яток країни. Давид-Гареджі – це комплекс монастирських печер феодальної епохи, вирубаних у скелях. Його стіни розписані стародавніми фресками. Уплісціхе – це печерне місто. Так, саме печерне місто і одне з найдавніших поселень Кавказу. Печери, висічені в масивній скелі, міцно стоять тисячі років і навіть сьогодні зберігають свій первісний вигляд.

Для грузинської поліфонічної музики характерне особливе гармонійне звучання. З 2001 року грузинська поліфонічна музика входить до списку Світової нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Поліфонічна структура цієї музики залишається незмінною вже протягом століть і її досі можна почути всюди – і в місті, і в сільській місцевості, у церквах і монастирях, і під час різних культурних заходів. Без народної музики немислиме грузинське традиційне застілля – суфра.


Вино

Виноградники, які тягнуться уздовж долин, традиційне грузинське свято збору врожаю Ртвелі, супроводжуване грузинським багатоголоссям і повний вина квеврі (грузинська посудина для вина) – це і є Грузія! Вино тут – це все. Усі люблять вино і у кожного вдома є вино. Будь-яка грузинська сім’я із задоволенням та гордістю пригостить вас власним вином. Виноградники для грузина – святе місце, а виготовлення вина – улюблена традиція. Країна, чисельність населення якої становить трохи більше 3,5 мільйона, щорічно виробляє приблизно 150 мільйонів літрів вина.

Цю країну з культурою виноробства пов’язує безперервна впродовж восьми тисячоліть історія, що підтверджується численними археологічними відкриттями та історичними фактами. Сучасний світ уже одноголосно визнає, що саме Грузія є батьківщиною виноробства. За однією з версій англійське слово «wine» (вайн) походить від грузинського слова “ღვინო” (гвіно).

Окремо варто сказати про спосіб виготовлення вина у квеврі, який почали застосовувати у Грузії кілька тисяч років тому.

Цьому унікальному методу 2013 року було надано статус пам’ятки нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. У Грузії росте більше ніж 500 сортів винограду, з яких виробляють вино найкращої якості. Особливі та унікальні види грузинського вина: Сапераві, Ркацителі, Кіндзмараулі, Цицка-Цолікаурі, Хванчкара, Твіши, Усахелоурі, Оджалеші тощо.