Агентам

Дайвінг

Кіпр – прекрасне місце для занять дайвінгом, а сезон дайвінгу на Кіпрі найдовший на Середземному морі: температура води від +27 ºC влітку до + 16 ºC взимку, а відсутність планктону забезпечує чудову видимість – в середньому від 20 до 40 м.

Можливість вдало та вигідно підібрати і купити тур на Кіпр, відчути, що значить доступність місць для занурень (переліт до Кіпру з Києва займає близько 2,5 годин), європейський сервіс, досить демократичні ціни і відсутність візового режиму для України – це те, що робить дайвінг на Кіпрі одним з найприємніших та найулюбленіших для наших дайверів.

Новачків (що бажають підвищити свій дайверський рівень) дайвінг на Кіпрі теж зацікавить і порадує. А досвідченим дайверам (технарям) Кіпр цікавий насамперед реками – затонулими кораблями і численними печерами та гротами.

Звісно, дайвінг на Кіпрі в плані наявності підводного життя, звісно, здається менш цікавим, ніж в Червоному або тропічних морях.

Проте уважному погляду тут відкриється чимало цікавого. Кількість риб, що зустрічаються в прибережних водах Кіпру, сягає небачених масштабів: 80 видів (порівняно з 20 у північно-східній частині Атлантики)! Морський павич, губан (кольорів веселки), морський лящ, оперезаний білими смугами, риба-папуга… На глибині близько 10 м – напрочуд багата рослинність. На цій же глибині живуть бородаті червоні лобани та їхній сусід – буйволовий скат. Серед підводних скель і в печерах ховаються восьминоги і креветки, різнокольорові морські їжаки і губки, мурени і групери.

Рифи, що простягнулися на глибині 25 м, здатні вразити і найвибагливішого дослідника морських глибин. Ці коралові опуклості – житло морських павичів. В їхніх ущелинах цілими колоніями селяться і морські черв’яки, червоні та білі, і молюски, через що риф стає схожим на чудовий губчастий рубін. Ще в ущелинах живуть дивовижні чорноокі риби пурпурового кольору – антіаси.

Часті відвідувачі літніх пляжів Кіпру – зелені та великоголові черепахи, середземноморський тюлень-чернець і дельфіни – перебувають під захистом держави.

Підводні ландшафти прикрашають залишки кріпосних стін, античні амфори і інші нагадування про давню історію острова.

Сезон дайвінгу на Кіпрі можна розділити на дві частини – за порами року. Наприклад, з травня по грудень підводне життя більш насичене на глибинах понад 18 метрів.

Головна зручність дайвінгу на Кіпрі полягає в тому, що всі дайв-центри за бажання доступні практично з будь-якого з курортів.

Перше місце серед підводних об’єктів Кіпру звичайно ж належить шведському порому «Зенобій», що затонув неподалік порту міста Ларнака в 1980 році. За офіційною версією паром «Зенобій» затонув через проблему в роботі комп’ютера управління баластом. Пором довжиною майже 180 метрів і водотоннажністю 10 500 тонн затонув з усім вантажем корабля, зокрема – 108 автомобілями-трейлерами, які досі перебувають на судні. Важливо, що під час аварії не постраждали люди. Пором «Зенобій» входить в десятку найцікавіших підводних об’єктів світу.

На околицях Ларнаки, на доступних рекреаційних глибинах, можна побачити ще кілька реків – єгипетський рибальський траулер Alexandria, який затонув у 2006 році, металеву парусно-моторну яхту, що має оригінальну назву Champagne, британське військове судно (канонірський човен) HMS Cricket, що затонуло 1944 року.

Дайв-центри Лімасола. В районі Аматоус ви побачите останки підводного античного міста і стародавньої гавані. Біля мису Акроторі лежать старовинні корабельні гармати. Недалеко від мису можна побачити залишки двох затонулих суден. Мальовничі підводні печери і гроти. В околицях Лімассола є кілька реків для різного рівня підготовки, кожен з яких по-своєму цікавий.

Дайв-центри Пафоса. У цьому районі всього за годину їзди від Лімасола лежить кілька реків. Грецькі суховантажі Ектімон і Ахіллес, ліванський Віра К. У центрі, недалеко від міської набережної Пафоса, на дні бухти – руїни давньоримської гавані. Цікаві дайв-сайти Групер Хоулс, Корал Бежій, Брим і Камерунс. У цьому ж районі можна побачити досить відомі «Ювілейні зграї». Це залишки підводного човна, де мешкає безліч морських тварин.

Підводний тунель, занурюватися в який рекомендується тільки досвідченим дайверам. Решта місць рекомендовані для будь-якого рівня. Печер, рифів та коралів в районі Пафоса – справді чимало.

Дайв-центри в Айа-Напі пропонують безліч печер і рифів, коралів і морських тварин. Прекрасна видимість.

У районах Лачі, Поліса і Акамаса є безліч цікавих місць, ідеальних для підводних фотографів і дайверів будь-якого рівня.

Більш детальний опис місць занурень, дайв-центри Кіпру по регіонах:

Дайв-центри Пафоса, Поліса та Лачі

Рек Achilleas – грецьке судно, що затонуло в результаті вибуху в 1975 році. Глибина – 12 метрів.

Рек Vera K – корабель сів на мілину в 70-х роках, в подальшому використовувався як ціль для навчання артилеристів. Добре підходить для підводної зйомки. Глибина – 10 метрів.

Amphitheatre – пам’ятка природи дійсно дуже схожа на давньогрецький амфітеатр. Глибина – 12 метрів.

Amphorae Reef – безліч гончарних виробів, що потонули разом з давньогрецькими галерами і триремами. Глибина – 5-10 метрів (ідеально для драйверів-початківців).

Devil’s Head – кратери і химерні скелі з унікальними м’якими коралами, що на них ростуть. Глибина – від 8 до 20 метрів.

Manajin Island – арки та інші природні пам’ятки. Глибина – від 6 до 22 метрів.

St. George Island – острів цікавий своїми підводними печерами. Глибина – до 32 метрів.

SlipWay – підводна ущелина, що йде уздовж печер. Глибина – від 5 до 30 метрів.

The Channel – мальовничі скельні утворення, багатий тваринний світ. Глибина – 14 метрів.

White River – унікальна флора і фауна, мальовничий рельєф. Розташований на півострові Акамас. Глибина – 14 метрів.

Дайв-центри Піссурі та Лімасола

Рек Cooper – обшитий міддю британський корабель, який затонув неподалік від Акротірі, що добре зберігся. Глибина – 9 метрів.

Рек Phrases II – вантажний корабель відкритого типу водотоннажністю близько 1 000 тонн, що непогано зберігся. Глибина – 21 метр.

Рек Three Star – корабель загорівся і сів на мілину в 1972 році. Цікавий рек для огляду. Глибина – 7 метрів (для дайверів-початківців).

Рек M.V. Habe – баржа водотоннажністю 1 000 тонн. Глибина – 9 метрів (прекрасне тренування для новачків для занурень на реки).

Рек M\Y Diana – яхта затонула в 1996 році. Вона стоїть вертикально і чудово збереглася. Глибина – 21 метр.

Twin Rocks – дві великі скелі, що стали прихистком для багатьох морських мешканців. Глибина – 21 метр.

Sharks Cove – мальовничий «тунель акул» отримав свою назву аж ніяк не завдяки цим хижакам. Глибина – 12 метрів.

Tombs – низка дуже цікавих печер, розташованих неподалік від берега та схожих на стародавні гробниці. Глибина – 12 метрів.

Caverns & Caves – безліч печер на рифі за 100 метрів від берега. Можна спостерігати за різними морськими мешканцями. Глибина – 14 метрів.

Archways & Pinnacles – велика арка з чотирма вежами. Цікаве місце для огляду флори і фауни. Глибина – 21 метр.

Big Country – великий багаторівневий об’єкт, досить мальовничий. Численні камені і печерки дають притулок різним видам риб, мурен тощо. Глибина – 23 метри.

Дайв-центри Ларнаки

Паром Zenobia – шведський пором, що затонув неподалік від порту Ларнаки. Прекрасно збережений корабель і вантажівки розсипані по дну. Глибина – до 40 метрів. Пором входить у десятку найцікавіших дайв-сайтів світу!

Рек HMS Cricket – крейсер часів Другої світової війни затонув у результаті авіаційного нальоту в 1947 році. Глибина – 33 метра.

Рек Гелікоптер – військовий гвинтокрил (Велика Британія.) Улюблене місце підводних фотографів. Глибина – 16 метрів.

Рек Jetty – затонулий британський військовий бронетранспортер. Наявність великої кількості морських мешканців і сам об’єкт для огляду роблять дайв-сайт доволі цікавим. Глибина – 6 метрів (рекомендується драйверам-початківцям).

Рек Fraggle Rock – затонула баржа створила унікальний мікроклімат для проживання різноманітних морських тварин. Ви зустрінете тут косяки різних риб. Глибина – 16 метрів.

Pyla Caves – серія підводних печер, пов’язаних між собою тунелями.

Так звані Печери Циклопів, у яких, згідно з міфами, мешкали циклопи. Прекрасне місце для фотозйомки – цікава гра світла, в печерах безліч красивих сталактитів.

Octopus Reef – риф є місцем проживання восьминогів та інших морських тварин. Глибина – 10 метрів (ідеально для драйверів-початківців).

Sheep Dip – місце багате на альпінарії та різних морських мешканців. Глибина – 16 метрів (ідеально для новачків).

Mushrooms Rock – цікава скеля у вигляді гриба і глибоководні морські мешканці. Досить глибоко, глибина – 50 метрів.

У так званій Затоці амфор можна побачити справжні давньогрецькі амфори на морському дні.

У Ларнаці багато цікавих дайв-сайтів для нічних занурень і підводного фотографування!

З огляду на те, що незначна відстань між Ларнакою і Ая-Напою фактично об’єднує ці два регіони,ми вважаємо «географічно» зручнішим розміщення в готелях Ая-Напи і організацію занурень з дайв-центром «Підводний Світ» (Ая-Напа).

Дайв-центри Ая-Напи та Протараса

Tunnels & Caves – тунель, що веде в простору печеру. Живописне місце. Глибина занурення – до 10 метрів.

Chapel – на березі стоїть затишна каплиця. Під водою ви зможете оглянути безліч печер. Глибина занурення – до 25 метрів.

Canyon – мальовничий підводний каньйон, багатий світ флори і фауни. Глибина – 25 метрів.

Green Bay – дно вкрите стародавніми амфорами, що нагадують про сліди кораблетрощ древніх дерев’яних суден. Глибина – 12 метрів (ідеально для новачків).

Поїздка на Кіпр передбачає і пропонує також прекрасне «сухопутне» проведення часу, європейський сервіс готельно-ресторанного сектора, різноманітні екскурсії і поїздки, серед яких і одноденна екскурсія в гірський монастир, і поїздка на Північний Кіпр. Дейлі-дайвінг з його передбачуваним режимом дозволить прекрасно поєднати ці можливості під час вашого туру. При цьому не варто забувати, що Кіпр це ще й батьківщина виноробства.

Мапа місць для дайвінгу

Maps dive site Cyprus